top of page

School Counseling

A picture of a York Tech staff member

Bassett, Nola

School Counselor

A picture of a York Tech staff member

Riley, Bruce

School Counselor

A picture of a York Tech staff member

Maxwell, Dylan

School Counselor

A picture of a York Tech staff member

Salak, Jennifer

School Psychologist

A picture of a York Tech staff member

Morant, Shante

School Counselor

A picture of a York Tech staff member

Shaw, Samuel

School Counselor

A picture of a York Tech staff member

Pizarro, Estrella

School Counselor (Mental Health)

  • Architecture & Construction Technology
    Bonnie Debold, Self Employed Kelsey Gibson, Marotta/Main Architects Albert Lee King, King Design Group Ryan Loucks, Hawk Industries, Inc. Joe Mulá, Mulá Design Lee Schmelyun, BFPE International Morgan Woodford, Mula Group
  • Automotive Technology
    Chris Altland, Giambalvo Buicki/GMC Calvin Ashman, Nello Tires David Barbarito, Bridgestone Retail Operations Bryan Beaverson, Witmer Automotive LLC Luke Brandt, Apple Honda Rick Breighner, Hanover Toyota Chris Brown, Giambalvo Mazda/Hyundai Dwayne Combs, York Tech Philip Dawson, Central Atlantic Toyota Rich Ganzermiller, Stetler Chrysler Dodge Jeep Ram David Hileman, Jack Giambalvo Motor Co.,Inc. Addi Hoffman, Apple Automotive Group Michelle Julius, Louie's Auto Service Michael Kahler, Blaise Alexander Ford Kenneth Knott, York Tech Louie Lease, Louie's Auto Service Darrell Lutz, York Volkswagon Jade Malehorn, Apple Automotive James Manfredi, Fisher Automotive Don Meluzio, York Kia Mitsubishi Wyatt Neal, Glenn's Auto Ryan Sokoloff, Susquehanna Automotive Group Dan Troutman, Jack Giambalvo Buick GMC Tony Verhovshek, York Auto Group Thomas Walters, Consumer Representative Brian Winograd, Winner Automotive Consultants
  • Carpentry
    K.C. Crossland, Lancaster Paint & Glass Amee Dietz, Garrety Glass David Dietz, Todd Fisher Construction Albert DiMarzio, Consumer Representative John Glass, Independent Construction Contractor Whitney Hawkins, Lezzer Lumber John Heindel, Stewart & Tate Construction Ray Huber, Consumer Representative Brandon Jenkins, Stewart and Tate Construction Julz King, Dallastown Area School District Chris Livelsberger, Conewago Enterprises, Inc. Melissa Longenberger, York Builders Workforce Now Foundation Deb Rohrbaugh, Consumer Representative Dave Yohn, York Tech
  • Collision Repair Technology
    Erick Annas, Rudisill's Auto Body Lance Beard, Beard's Towing Wayne Bushey II, National Nostalgic Nova Eric Carter, Giambalvo Motor Company Zack Carter, Giambalvo Motor Company Jeff Dorsey, York Collision Center Joshua Ginter, Apple Collision Center of York Steven Keller, Kunkel Service Company Tristen Kelly, Thorton Chevrolet Charles Lighty, Shaffer Auto Body Jared Lucas, Mark's Auto Body Kyle Painter, PPG Paints Joe Piero, Apple Collision Center of York Steven Stare, Thorton Chevrolet Steven Stine, Ben Druck Door Dompany Matthew Thomas, BAPS Austen Tyson, York Tech Derrick Tyson, York Tech Zachary Warner, Prueitts Restoration Jason Watts, Penske Truck Leasing Chris Wilhide, Auto Plus Dave Wisnom, Gordon's Body Shop
  • Commercial & Advertising Art
    Christina Alchus, Exposure Multimedia Lawrence Andrew, Graphik Masters Robert Dietterick, Imagineered Signs & Displays Dianne Eveler, Web/Print Designer Michael Finch, Up in Smoke Productions Matthew Lam, SLWM Jennifer Nevil, US Army War College Julian Nicole Northrop, Julian Nicole Digital Design Thomas Notarangelo, Art Institute of York Joshua Ritz, Carlisle Container/Concepts Greg Snell, Graphik Masters Brad Snyder, West Rock
  • Communications Technology
    Carlos Alvarez, WGAL News 8 Steve Busch, PD Photography Nikolas Diener, Diemo Edward Fox, Carlisle Area School District Brian Gentzler, Menasha Packaging Corp. Wade Glosser, Penny Press of York, Inc. Grace Griffaton, WPMT Fox 43 Scott Herman, WPMT Fox 43 EJ Inscho, Messiah College Clifton Kern, City of York Tom Leckrone, Consumer Representative Kristofer Pifer, Menasha Packaging Corp. Mark Snyder, Millersville University Chris Spinelli, Menasha Packaging Corp. Nick Staab, York Tech Mark Wherley, Wherl Productions LLC Perry Whitaker, Menasha Packaging Corp.
  • Computer Programming & Interactive Media
    Nathan Biden, Akamai Technologies Pinal Desai, Information Synergies Stephanie Fetrow, York Tech Jon Hall, Azura Vascular Care Jason Holweck, Travelers Insurance Mark Lane, Eco York, LLC Seth Martin, York College of Pennsylvania Thomas McCourt, Universal Music Group Aytekin Oldac, York Tech Robert Schanke, HACC Ashton Sisson, Paragon Asset Recovery Services Curtis Smith, Optiv Inc Gregory Weichert, Dover Area High School Alex Wilson, Collabsion, Inc. Eric Yoxheimer, HACC
  • Construction Trades
    Chris Gibson, York Building Products Lester Kauffman, BAC Local 5 Ryan Kelly, Penn Power Group Dennis Leicht, Caretti Inc. Laurie Lourie, York Builders Association Donald Miller, Donald W. Miller Jeff Miller, Consolidated Medical Servies Inc. Clay Roach, BAC Local 5 Doug Sheaffer, York Building Products David Smith, Myers Building Products Scott Smith, KBA North America, INC
  • Criminal Justice
    Tony Beam, Springettsbury Twp. Police Valerie Conway, York County Prison Timothy Damon, York Township Robert Jayne, United States Army Jeff Knouse, Parks/Recreation/Fishing/Game Rep Stefan Kochansky, Springettsbury Twp. Police Scott Longnecker, York Area Regional Police Dept. Peter Montgomery, York Area Regional Police Dept. Mark Price, York Area Regional Police Dept. David Sunday, York County District Attorney Office Tobin Zech, York Township
  • Culinary Arts
    Kristen Best, Michael's Concessions James Brady, York Tech Seth Flinchbaugh, Stony Run Brew House Robert Godfrey, The Handsome Cab Ken Good, Gordon Food Service Robert Parker, Country Club of York Tiffany Burnham, Desserts Etc April Robinson, Promedica Betti Saubel, Saubel's Markets Willem Taverna, The Cottage Allison Timpe, That Pig Place John Walsh, Eddies
  • Dental Assisting
    Skylar Arredondo, Shrewsbury Dental Associates Carl Bowser, Bowser Dentistry Cynthia Burtz, York Tech Dodi Conrad, Bowser Dentistry Veasey Cullen, Veasey Cullen, Periodontics Terry Dehoff, Roth & Roenigk Family Dentistry Natalie DeJesus-Boyer, Family First Health Alyssa Gosnell, Shrewsbury Dental Associates Tiffany Hoffman, RDH, Children's Dental Center of York Kathryn Hunger-Sanders, Red Lion Area School District Rebecca Kauffman, Bowser Center for Advanced Dentistry Ashley Leicht, Verber Family Dentistry Ashley Lynch, Dental Assistant Stephanie Merrifield, Roth & Roenigk Family Dentistry Alaina Michael, Bowser Dentistry Tatianna Nock, Consumer Representative Nyara Paige, Family First Health Dental Julie Polito, Consumer Representative Samantha Randolph-Sutton, Shrewsbury Dental Associates Lindsey Rey, Diettrick Pedersen Orthodontics Amber Shultz, Wellspan Dental Center Nicole Woleslagle, Sipes Dental Bernard Wujcik, Bernard J. Wujcik DDS Tracy Zimmerman, Heritage Dental Studio
  • Diesel Technology
    Charles Baldwin, Deer Country Farm & Lawn Aaron Beavers, Jacobs Technology Laura Bowman, Atlantic Tractor, LLC. Curtis Brenneman, R.H. Crawford Terry Confer, Bergey's Truck Center Adam Deatrick, Tevis Energy Bradley Galla, Bergey's Truck Center Frank Gorsuch, Atlantic Tractor, LLC Kevin Hartlaub, Irishtown Truck and Auto Repair John Lloyd, Penske Truck Leasing Ian Marks, PA Truck Center Clarence McKee, Consumer Representative Hunter Mills, C&H Excavating and Hauling LLC Eric Moss, Five Star International Carl Smires, Bergey's Truck Center Benjamin Smith, Fidelity Power Systems Ray Sprague, Penske Truck Paul Storke Jr., Transteck Inc. Robert Turner, Bergey's Truck Center Tyler Wiley, Barr-Nunn Transportation Kristina Wright, Red Lion Bus, Inc.
  • Early Childhood Education
    Kristen Broich, LIU #12 Natalie Dragan, Community Progress Council Tia Faust, York Day Nursery Carol Heagy, Child Care Consultants Heidi Holtzapple/smyser, LIU #12 Jane Kohl, Self-employed Sean McKelvey, Trinity Preschool Heather Miller, York Jewish Community Center Julie Myers, United Way of York County Jennifer Slaybaugh, Connections EIAS/Keystone Prof. Development Carrie Spina, Lincoln Charter School Samuel Waltemyer, Collinsville Community Library Sabrina Walters, York Day Nursery Ashley Zurawski, YMCA York and York County
  • Electrical Occupations
    Marissa Bankert, Central PA Chapter Independent Electrical Contractors Scott Brenneman, York Electrical Institute Timothy Griffin, York Electrical Institute Michael Heffner, Dietz-Nauman Inc. David Herr, First Energy/Met. Ed. Jacob Holtzapple, Thomas H. Clingan Electrical Services Raymond Huber, RM Huber Remodeling Major Joines, Dietz-Nauman Inc. Phil Lamison, York Electrical Institute Jeremy Martin, Brightside Electric Edson Morales, IBEW Local 229 Mike Reinaman, IBEW Local 229 Ryan Rice, IBEW 229 I. B. Abel Steve Selby, IBEW Bradley Shoff, Sr., York Building Products Brian Shultz, IBEW 229 I. B. Abel Joshua Shultz, IBEW 229 I. B. Abel Andrew Wildasin, IBEW
  • Electronics & IT Support
    Tim Barefoot, York Water Company Robert Cosgrove, e&e IT Consulting Gary Frazier, Genesys Cloud Robert Gohn, D.F. Stauffers Biscuit Company, Inc. Adam Hubbard, York Tech Keith Hunt, RHI Magnesita Derek Keatley, Microsoft Christopher Smith, Glatfelter Insurance Group Christopher Spicer, York Tech Robert Storm, Johnson Controls/York Int'l
  • Engineering & Advanced Manufacturing
    Mark Baxley, Johson, Mirmiran & Thompson, Inc. Maranda Madsen Bish, RF Defense, LLC Miles Crebs, Hanover Conveying Systems George Emenheiser, Poolpak Technologies Corporation Mike Emenheiser, Readco Kurimoto LLC Wyatt Heston, Ahold Delhaize David Hortman, Retired Lee Kauffman, Metso Minerals Daniel Koprowski, Phoenix Contact Inc. Dan Laskowitz, MANTEC Scott Leight, Capway Systems David McGuigan, Pratt & Whitney Amercon Russell Oft, CenterPoint Engineering, Inc Kevin Schussler, York Tech Charlie Slayton, Elsner Engineering Works, Inc. John Sorenson, Sorenson Engineering Jon Stiner, ACCO Material Handling Systems Jeffrey Sturtevant, Whitney Bailey Cox & Magnani, LLC Scott Swaltek, Hanover Conveying Systems
  • Exercise & Sports Science
    Sarah Bard, Wellspan Christopher Borsa, Orthopedic & Spine Specialists Robert Burton, OSS Health Alec Conlon, Drayer Physical Therapy Institute Michael Fleming, Fleming Athletics, LLC Sue Geesey-Jean, OSS Health Donna Grove, York College of Pennsylvania Richard Guinan, Central York HS Rebekah Hamner, Wellspan Health Beth Parrish-Metzel, OSS Health Dr. William Ulmer, Jr., OSS Health Jeffrey Wimer, Millersville University
  • Future K-12 Teacher Development
    Karen Dentler, York Tech Shannon Ebersole, Dallastown Middle School Carrie Frenchek, Lincoln Charter School Melissa Halcott, West York Areas SD Amy Landis, Red Lion Jr. High Valerie Ludwig, Dallastown Middle School Roxanne Millan, York City School District Jessica Miller, Red Lion Area School District Michele Orner, Lincoln Intermediate Unit #12 Troy Rice, York City Bearcat Cyber Amy Schnetzka, Yorkshire Elementary Robert Sealover, Millersville University Melissa Skimski, Valley View Elementary Megan Tyson, York City School District Madalyn Wilson-Kordek, Friendship Elementary Teacher
  • HVAC
    Luther Barnett, F.W. Behler, Inc. Justin Beaverson, RayTech Mechanical Services, Inc. Ryan Bulson, Weil McLain Jeremy Clauser, Walton & Co William Craft, James Craft and Son William Cuculis, Accurate Electrical Cole Devine, Haller Enterprises Bill Dick, Axel Plumbing and Heating Marlies Dick, Axel Plumbing and Heating Jeremy Fitze, Johnson Controls Inc. Kirk Frey, York Tech Jon Jacoby, Johnson Controls Inc. Ryan Kelly, James Craft and Son Charles (Steve) Kline, Johnson Controls David Klinedinst, United Refrigeration David Leroy, Ready and Able Plumbing and Heating Paul Phillips, James Craft and Son Randy Picker, Local 520 Plumbers and Pipefitters Wayne Rost, York Career Institute Tom Sanders, Sanders Refrigeration, Plumbing & Heating Bill Sealover, Mayekawa USA Michael Shillott, PMR Kevin Sigler, Johnson Controls Damian Sipe, James Craft and Son Steven Snyder, Worden & Shewell Bill Vervaeke, Walter & Company Alicia Weaver, Haller Enterprises, LLC Sabine Wellet, Regal Inc. Thomas Whitmyer, Johnson Controls-Local 520 Plumbers, Pipefitters &HVAC/R David Yates, F.W. Behler, Inc.
  • Landscaping & Agriculture
    Lenny Haines, Lenny Haines' The Landscape Co and Nursery Vickie Huska, Garden Maintenance Claire Johnston, Golden Girl Landscaping David Lubman, River Rock Landscape LLC Elsbeth Maresch, Trail Nurseries, LLC Alan Miller, River Rock Landscape LLC Dustyn Miller, Miller Plant Farm Inc. Christopher Paules, Millbourne Gerrit Strathmeyer, Strathmeyer Forests Inc. Theodore Ventre, Hively Landscapes Mandy Witman-Rehmyer, Witman Landscaping and Nursery
  • Licensed Cosmetology
    Samantha Anderson, Holiday Hair Fashions Megan Anthony-Heberling, Great Clips Sonya Bach, Great Clips Amy Bachman, Great Clips Brittany Bechtel, Hair Ink Sheri Bergman, Studio 5 Styling Salon Kimberly Billet, Alline Salon Group Samantha Bortner, The Bobby Pin Emilia Budrow, Hair Cuttery Rachel Cabrebra, Smart Style Sabrina Crow, Sport Clips Kala Cunningham, Hair Cuttery Amy Darrah, Great Clips Selene Davidson, Great Clips Olivia Dettinger, The Bobby Pin Maria Dubbs, Great Clips Hannah Duclo, Chic Boutique Elizabeth Duncan, Hair Cuttery Noreen Duppstadt, York Tech Donald Duty, Hair Cuttery Michele Finn, Sports Clips Wendy Finneyfrock, Regis Corporation Jamie Garee, Holiday Hair/Regis Corp Mae Glatfelter, Great Clips Stephanie Grant, Smart Style Amanda Hawkins, Hair Cuttery Laura Hess, Great Clips Jamie Hollingshead, Holiday Hair/Regis Corp Becca Maurer, Champion Clippers Jessie Morgan, Hair Cuttery Stephanie Murza, Hair Cuttery Samantha Myers, Hair Cuttery Barbara Plunkett, York Tech Heather Reid, Hair Cuttery Mindy Rutzebeck, Mindy's Salon Andrea Shultz, Smart Style Tina Sutherland, Alline Salon Group Nina Thacker, Tam Nails and Spa Abryanna Trejo, Abry Nails Kirstin Yeakel, Hair Cuttery Shyenne Young, Hair Cuttery
  • Medical Professions
    Frances Bietsch, York Tech Susan Biggs, HACC Cassandra Blinke, UPMC Pinnacle Memorial Shannon Brodbeck, Visiting Angels Morgan Cline, Lion Pharmacy Kathy Completa, Select Medical Melinda Crowther, Penn State Health Hampden Medical Center Melinda Eash, HACC Merideth Edgar, York Tech Debra Evans, UPMC-Southerm Family Medicine Katelyn Evans, UPMC Memorial Jackie Foster, HACC Jackie Frazier, York College of Pennsylvania Amanda Fronczak, Wellspan York Hospital Tammy Garza, UPMC Sue Grow, Family First Health Lori Hackman, Country Meadows of Leader Heights Susan Heinle, Visiting Angels Laurel Heinley, YCST- Adult Ed Alicia Horstman, Family First Health Corinne Hortman, York Tech Jessica Hubbell, Family First Health Sarah Jackson, Country Meadows Casey Johnson, Wellspan Health Kimberly Johnson, Genesis Jill Kaylor, Visiting Angels Catherine Kirkham, Gettysburg Center Sherlynn Kluegel, Family First Health Ulana Klufas-Ryall, Memorial Hospital Erika Kovacevic, Wellspan/York Hospital Monica Kruger, City of York Bureau of Health Mary Lawhead, Caring Hospice Services Teresa Mudge, Select Medical Joyce Page, UPMC Pinnacle Memorial Talicia Palma, WellspJ411:R411an Hospital Karyn Pifer, YCST-Adult Ed. Brittany Rivera, Weis Markets Tony Ruppert, York College/York Hospital Annamarie Snyder, UPMC Pinnacle Memorial Alison Sprankle, Good News Consulting, Inc. Kermith Toro-Matos, Wellspan Ashley Welsh, UPMC Hanover Lisa Zeigler, UPMC Pinnacle Memorial Parker Zellers, Ollie's Bargain Outlet
  • Network Systems & Cyber Security
    Troy Adams, IT Specialist/WAN Manager Joe Becker, The Hershey Company Zachary Boogher, Merge Tech Technologies Dustin Dixon, Merlin Communications Mark Dixon, Merlin Communications Brian Doll, Quality Digital Office Technology Kayvan Doorandish, Penn State University Joshua Ellwell, Social Security Administration Timothy Flynn, IEEE Cyber Security Inc. Stephani Gebhart, RW Communications Trenton Gingrich, Towson University Mike Hannigan, Self Employed Carrie Lane, TEKsystems Austin Lawrence, Breach Factor, LLC. Daniel Loss, Comcast Travis Michael, Business Info Group Nicholas Paulukow, One2One Inc. Jeremy Rennicks, Members 1st Jim Roberts, Retired Shane Rohrbaugh, Johns Hopkins University Applied Physics Lab Michael Roth , York Tech Pat Rumbaugh, Business Information Group Daniel Saia, RW Communications, Inc. Stephen Saylor, Commonwealth of PA Dalton Senft, Advance Business Sytems Matthew Smith, Warren County School District Skye Smith, York Tech David Soffer, Wellspan Health Charlene Tzamalis, Wellspan
  • PowerSports & Engine Technology
    Robbie Brunner, Grand Rental of York (True Value) Johnny Davidson, Yamaha Motor Corp. USA Grace Dickmyer, Wertz Farm and Power Equipment Kevin Dickmyer, Sales Manager/VP Eric Fisher, Genco/FEDEX Ronnie Guerra, Harley Davidson Troy Heininger, Pete's Cycle Derek Johnson, York Excavating Co. Scott Krasienko, Yamaha Motor Corporation Bradley McKenzie, Wertz Farm and Power Steven Mummert, True Value Plus Ryan Minnich, East Coast Iron Garage Robert Sell, F&S Yamaha & Marine Inc. Andrew Snell, Action Motorsports, Inc. Nathan Spahr, Kinsley Construction Rick Stewart, Jr., Spring Grove Schoool District Craig Summers II, Action Motor Sports Michael Taylor, East Coast Iron Garage Bill Yingling, Bob's Outdoor Power Equipment
  • Precision Machining Technology
    Michael Billet, Billet Manufacturing John Blair, General Dynamics Ordinance & Tactical Systems Tim Bowers, American Hydro Corporation Robert Burns, M. S. Willet Karen Forry, JLS Automation Richard Heilman, Herr Tools Inc Harry Herr, Herr Tool Sales, Inc Scott Keller, Precision Custom Components Bradley Ludwig, Army Reseach Laboratory John Mackison, Triple J Specialties Adam Marsh, Ledge Inc. Michael Martin, General Dynamics Allen Mull, CTE Inc. Scott Snyder, Coupling Corporation of America Kim Wojtkowiak, Crescent Industries Wade Young, AA Young Machine LLC
  • Welding & Metal Fabrication
    Josh Barnhart, Riley Welding and Fabrication LLC Brandon Bent, ABC York Inc. Michael Bittinger, Riley Welding and Fabrication LLC Jay Covert, Precision Custom Components Glenn Eyster III, E Tube and Wire Lance Fisher, Mid Atlantic Machinery Austin Gorby, GEA Refrigeration Systems North America Liz Grim, AIS Blaine Ham, Johnson Controls Aaron Henderson, York Tech Charles Innerst, Arc Plasma Cutting Griffin Lehr, SWF Industrial Nathaniel Lyon, York Tech Reese Martin, BAE Systems Stephen Mateyak, JA Cunningham Equipment Inc Jeff Milliron, York Tech Robert Mitchell, ESAB Joshua Murphy, York Tech Jesse Parker, SWF Industrial Angie Quigley, Quigley Motor Company Gavin Ross, SWF Industrial Logan Sheely, ABC York Inc. Jeff Smith, MKT Metal Manufacturing John Keith Smith, Jr., ESAB Dave Watson, Lincoln Electric Company Dean Whitmer, Airgas
bottom of page